KĀRŠU APRĒĶINI – TRANSPORTS
Dažu transporta kategorijas kāršu aprēķinu izskaidrojumi.
Šajā kategorijā ir SEG emisijas no:
– degvielas (benzīna, dīzeļa, aviācijas degvielas, biodīzeļa) sadedzināšanas automašīnu, autobusu un lidmašīnu iekšdedzes dzinējos;
– elektrības ražošanas vilcieniem un elektroauto;
– automašīnu un autobusu ražošanas (tas ir, to izejmateriālu ražošanas emisijas);
– elektroauto litija bateriju ražošanas;
– palielinātās ietekmes uz klimatu, lidmašīnām lidojot lielā augstumā.
Nav ietvertas SEG emisijas no:
– infrastruktūras (ceļu, dzelzceļa, lidostu utt.) ražošanas un uzturēšanas;
– lidmašīnu un vilcienu ražošanas (tā kā kopējais veiktā ceļa garums to kalpošanas laikā ir ļoti liels, ražošanas emisijas uz kilometru ir pavisam niecīgas).
BIEŽI UZDOTIE JAUTĀJUMI
Liela augstuma ietekme attiecas uz palielinātu ietekmi uz klimatu no emisijām, kuras rodas lielā augstumā. Lidmašīnām, kuras lido lielā augstumā, ir tieša ietekme uz klimatu, jo aviācijas degviela sadegot rada oglekļa dioksīda izmešus. Taču lidošanai uz klimatu ir arī netieša ietekme, jo emisijas rodas lielā augstumā.
Netieši rodas gan siltinošs efekts, jo lielā augstumā veidojas mākoņi (ūdens tvaiks ir spēcīga SEG), gan dzesējoša ietekme, jo daļiņu emisijas atspoguļo ienākošo saules starojumu atpakaļ kosmosā.
Cik lielā mērā pastiprinās ietekme uz klimatu, ir atkarīgs no emisiju rašanās augstuma, kas savukārt atkarīgs no ceļa garuma (jo tas lielāks, jo augstāk lido lidmašīna). Mēs aprēķinos izmantojām palielināšanos par 0 % lidojumos, kas īsāki par 500 km, 70 % visos lidojumos pāri par 1000 km un lineāru palielināšanos no 0 līdz 70 % lidojumos starp 500 un 1000 km.
Aplēšu izskaidrojumos esam soli pa solim parādījuši, kā tieši mēs rēķinājām.
Ražojot transportlīdzekļus, piem., automašīnas un autobusus, daudz enerģijas patērē un līdz ar to SEG emisijas rada galvenokārt materiālu iegūšana un apstrāde. No vienas puses, enerģija ir vajadzīga kalnrūpniecībā, no otras – to izmanto materiālu apstrādē un bagātināšanā. Enerģija tiek patērēta arī transportlīdzekļu elektronisko sastāvdaļu ražošanā.
Ražošanas emisijas aprēķinājām, balstoties uz transportlīdzekļu svaru un tajos izmantotajiem materiāliem. Izejmateriālu svaru reizinājām ar to emisijas koeficientu, kas parāda, cik daudz SEG emisiju rodas viena kilograma materiāla iegūšanas un bagātināšanas laikā.
Transportlīdzekļus ražo no daudziem un dažādiem materiāliem un ķīmiskajiem elementiem, kuru emisiju vērtība krasi atšķiras atkarībā no to sastopamības Zemes garozā un iegūšanas grūtībām. Piemēram, viena kilograma oglekļa tērauda ražošanā izdalās 2,3 kg CO2e, bet tādam pašam daudzumam platīna tie ir aptuveni 34 000 kg CO2e.
Mēs arī pieņēmām, cik lielu ceļu transportlīdzekļi mēros savā kalpošanas laikā, lai varētu ražošanas emisijas sadalīt uz kilometriem.
Mūsu izmantotajos emisiju koeficientos nav ņemta vērā sastāvdaļu apstrāde (piemēram, izgriešana) un galaprodukta izveide, jo šajos ražošanas posmos patērē salīdzinoši maz enerģijas.