Hoppa till innehåll

KĀRŠU APRĒĶINI

Vai vēlaties uzzināt, kā mēs aprēķinājām atsevišķu kāršu emisijas? Šeit ir sīki aprakstīti dažu kāršu aprēķini. Kārtis sakārtotas pēc to kategorijas.

Tāpat šeit rodamas atbildes uz dažiem bieži uzdotiem jautājumiem. Ja kaut kas nav skaidrs vai arī jums ir jautājums par kādu konkrētu kārti, rakstiet mums uz hello@climatecallgame.com. Centīsimies atbildēt iespējami drīz!

Lai aprēķinātu kārtīs uzrādītos emisiju daudzumus, mēs izmantojām Čalmersa Tehnoloģiju universitātes (Zviedrija) pētnieku izstrādāto modeli. Lielākā daļa aprēķinos izmantoto datu ņemti zinātniskos rakstos, valsts un pētniecības iestāžu pārskatos, statistikas datubāzēs. Aprēķinu izskaidrojumos (klikšķiniet uz katras kategorijas) ir plašāk izklāstīts, kādas atsauces izmantojām un kādus pieņēmumus izdarījām. Papildus tam, sadaļā “Atsauces” atradīsiet svarīgāko avotu sarakstu.

Dažos gadījumos aprēķinu pamatā ir uz pietiekamu informāciju balstītas aplēses un saprātīgi pieņēmumi. Visos aprēķinos izmantoti paši jaunākie pieejamie dati. Aprēķināto emisiju ticamība novērtēta, tās salīdzinot ar citiem publicētiem skaitļiem.

Spēle izveidota ar mērķi aplēst lielākās SEG emisijas, ko rada katrs produkts vai darbība, lai varētu drošticami salīdzināt dažādas kārtis. Piemēram, ražošanas emisijas ir iekļautas tikai tādā gadījumā, ja tās rada ievērojamu daudzumu kopējās emisijās. Tas nozīmē, ka, piem., lidmašīnu ražošanas procesā radušies izmeši nav iekļauti lidojumu emisiju aprēķinos.

Kopumā mēs ņēmām vērā tikai tiešās
SEG emisijas, izslēdzot netiešās emisijas un citu netiešu ietekmi uz klimatu. Tas tāpēc, ka netiešā ietekme ir daudz neskaidrāka un grūtāk novērtējama. Izņēmums ir lielā augstumā lidojošu lidmašīnu netiešā ietekme uz klimatu, kas kopš 2021. gada ir iekļauta visos spēles izdevumos.

Emisiju vērtības var uzskatīt par pieņemami pareizām. To lielumu secība ir pareiza, un tas ir kāršu salīdzināšanas galvenais aspekts. Tomēr uzrādītos skaitļus nevajadzētu uzskatīt par precīziem. Tas tāpēc, ka vairākiem aprēķinos izmantotiem parametriem ir plašs iespējamās vērtības spektrs (piem., karstā ūdens temperatūra vai automašīnas degvielas patēriņš). Turklāt aprēķinos ir neskaidrības globālās klimata sistemas sarežģītības dēļ, tāpēc ir grūti novērtēt pilnībā visu ietekmi.

Lielākajā daļā gadījumu aprēķinos izmantojām vidējo jeb “tipisko vērtību”, lai emisiju daudzums aptvertu iespējami lielāku spektru. Uz kārtīm norādītais emisiju daudzums ir ticis noapaļots. Tāpēc tas jāuztver nevis kā precīzs galējais rādītājs, bet gan kā aptuvens vidējais skaitlis.

Dažas uz kārtīm minētās darbības ir ar negatīvu emisiju daudzumu. Tas nenozīmē, ka samazinātos atmosfērā esošo SEG daudzums, bet gan, ka ir iespējams izvairīties no jaunām emisijām. Kārtīs attēlotie skaitļi parāda divu alternatīvu scenāriju emisiju atšķirību, un mīnusa zīme pirms skaitļa norāda, ka emisijas ir iespējams novērst.